Tavaf Nedir

Tavaf, sözlükte bir şeyin ertafında dönmek ve dolanmak demektir. Kabe’nin etrafında tavaf eden on binlerce Müslümanın oluşturduğu tablo, bir galaksinin milyarlarca yıldızıyla dönüşünü andıran bir manzara gibidir. Bu nedenle tavaftaki manevi hazzı tam anlamıyla elde edebilmek için kendini yörüngeye bırakmak gerekmektedir. Kabe etrafında dönerek gerçekleştirilen tavafi kainatın ve yaratılışın özeti, teslimiyetin ve ilahi takdire boyun eğişin sembolüdür.

Erkeklerin tavafın ilk üç şavtında daha heybetli yürümelerine Remel, tavafta ihramlıyken sağ omuzlarını açık bırakmalarına ise Iztıba denmektedir. Burada yapılan iki davranışında tarihi anlamı hasımlara karşı güç ve gövde gösterisiydi. Müslümanlar Medine’ye hicret edince oranın havası kendilerini olumsuz etkilemiş ve biraz zayıf düşmüşlerdi. Aradan yedi yıl geçtikten sonra 3 gülüğüne geldikleri umre ziyaretinde Mekkeliler tarafından zayıf oldukları söylenince Hz. Peygamber, ashabına, o müşriklere karşı güçlü görünmelerini ve daha çalımlı yürümelerini emretti ve ashabı da bunu yerine getirdi. O gün için yapmış oldukları bu hareket müşriklere karşı güçlü olduklarını ifade etmekteydi.

Tavaf Nasıl yapılır

Öncelikle yapılacak olan tavafın nevi belirtilerek niyet edilir. Niyet ettikten sonra Hacer-i Esved’in bulunduğu yere doğru gidilir. Eğer mümkün ve müsaitlik olur ise Hacer-i Esved taşı öpülür eğer müsait olmaz ise Hacer-i Esved’e karşı durulur ellerin içi taşa doğru gelecek şekilde havaya kaldırılır ve tekbir, tahmid ve salavat getirilir. Daha sonra eller indirilerek ellerin içi öpülür ve yüze sürülür. Bu yapılana istilam denmektedir. İstilamda ise şu dua okunmalıdır:

بِسْمِ اللّهِ وَاللّهُ اَكْبَرُ  اَللّهُمَّ ايمَانًا بِكَ وَتَصْديقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ

Bismillâhi vallâhü ekber, Allahümme îmanen bike ve tasdîkan bi-kitâbike ve vefâen bi-ahdike ve`t-tibâan li-sünneti nebiyyike sallâllahü aleyhi ve sellem. “Allah`ın adıyla… Allah en büyüktür. Allahım! Sana iman ederek kitâbını tasdîk, ahdine vefâ ve Peygamberinin sünnetine uyarak…” 

Kabe sol tarafa alınarak dönülmeye başlanır. Hacer-i Esved den başlayıp tekrar Hacer-i Esved e gelmeye bir şavt denir. Tavaf toplamda 7 şavttan oluşur. Kabe’nin kapısında ve köşelerde dualar okunur. Hacer-i Esved`in bulunduğu rükünden sonra sağdan sola doğru sırası ile Rükn-i Irakî, Rükn-i Şâmî ve Rükn-i Yemanî gelir. Rükn-i Yemânî denir. 7. şavt sonrası Hacer-i Esved’e selam verilir ve tavaf tamamlanmış olur. Eğer mümkün ise tavaf namazı Makamı İbrahim’in orada kılınır. Eğer kalabalık ise Mescid-i Haramın herhangi bir yerinde kılınır. Bu namazın kılınması vacipdir. İlk rekatta Kafirun ikinci rekatta ise İhlas suresi okunur. Namazı kıldıktan sonra dua edilir ve zemzem içmeye gidilir. Zemzem içilirken şu dua edilmesi tavsiye edilir.

“Allâhümme innî es`elüke rızkan vâsian ve ilmen nâfiân ve şifâen min külli dâin…”

“Allahım, senden geniş rızık, faydalı ilim ve her türlü hastalıklardan da şifa dilerim…”